Hazánk első, kereskedelmi központ mellett létrehozott tanösvénye vár
Dunakeszin az Auchan bevásárlóközpont szomszédságában.
Az egyedülálló természetvédelmi értéket képviselő lápos terület eddig rejtett állat- és
növényvilágát mostantól te is felfedezheted egy rendkívül hangulatos tanösvény segítségével.
Nyitvatartás
A tanösvény napkeltétől napnyugtáig látogatható.
Utána már csak lidérceknek!
Itt találsz minket
2120 Dunakeszi, Nádas u. 6.
Az Auchan bevásárlóközpont mellett.
A tanösvényt a Dunakeszi Auchan Kereskedelmi Központ parkolójából tudod megközelíteni.
A Dunakeszi Teknős Tanösvény bejárása
A Teknős Tanösvényt bejárhatod közönséges látogatóként, de menet közben „lápnokká” is válhatsz.
Ki az a lápnok?
A lápnok az, aki olyan dolgokat is megtapasztal és megért, amiket a közönséges látogató nem. A lápnok ugyanis másképp figyel, mint mások.
Mire figyelj kezdő lápnokként?
- A láp bejárása min. 45 percet vesz igénybe. Szánd rá az időd! A tanösvényen nem érdemes végigrohanni, mert akkor semmi érdekeset nem fogsz látni! Úgyhogy LASSAN A TESTTEL!
- A tanösvényen korlátok védik a lápot és annak élőlényeit. Ne térj le a kijelölt útról, mert olyan helyen is lehet mélyvíz, ahol nem látszik.
- A tanösvényen néhol kidőlt fákba és egyéb akadályokba ütközhetsz! Ezért olyan öltözetben érdemes érkezned, amiben bemennél egy erdőbe vagy végigsétálnál egy mezőn.
- A láp élőlényei nem szeretik a hangos emberi beszédet, a sok zajt. Ezért amikor megérkezel a tanösvényre, tompítsd a zajod!
Mit láthatsz még a sétaúton?
A lápokban, nádasokban és két rejtett, állandó tavacska felett futó pallósoron sétálva egy rejtélyes, eddig felfedezetlen világba csöppensz. Hallgathatod a szél susogását, sőt, ha figyelmesen és elég ideig nézelődsz, számos állat- és növényfajjal találkozhatsz.
Magyarország mintegy 265 fészkelő madárfajából 50 – köztük a jégmadár, a fülemüle, a vadkacsa és a szürkegém - előfordul ezen a kis lápmaradványon. Legtöbbjük a sűrű bozótban lakik. A tónál táplálkoznak, a sűrű cserjésben pedig pihenni és költeni tudnak.
De láthatsz itt még barna varangyot, vízisiklót, zöld gyíkot, pettyes gőtét, kecskebékát, bolharákot, hanyatt úszó poloskát, vöröshasú unkát, hódot, csigapiócát, nagy mocsárcsigát és édesvízi szivacsot is.
A Dunakeszi láp növényfajokban is gazdag. A fehér nyár, a szürke nyár, az erdei pajzsika, a réti csenkesz, a molyhos és deres sás, a tejoltó galaj, az üstökös pacsirtafű, a közönséges oroszlánfog, a kúszó boglárka, az őszi kikerics, a bozontos kutyatej, a fehérfűz és természetesen a nád is mind-mind megtalálható ezen a területen.
A Dunakeszi Tőzegláp története
Tudtad, hogy ezen a területen egykor az Ős-Duna egyik mellékága folyt, a mai Duna-meder felé elterülő Székesdülő városrész pedig egy sziget volt?
Körülbelül 10 000 évvel ezelőtt az Ős-Duna medre megváltozott, a mellékág elvesztette a kapcsolatát a folyóval és állóvízzel teli mederré alakult. A vízutánpótlást ettől kezdve már nem a folyótól, hanem a mai Gödöllői-dombság forrásaitól kapta.
A környékbeli növényzet elhalt maradványai több ezer év alatt feltöltötték ezt a medret, de a víz alá kerülve nem érte őket levegő, és így nem tudtak elbomlani. Sűrű, sötét, szivacsos anyagként tőzeggé konzerválódtak, mint dunsztosüvegben a befőtt.
A mai láp
Az egykor rendkívül gazdag ökoszisztémájú lápvilágból mára már csak egy kis terület maradt meg. Ennek a bemutatására hoztuk létre a Teknős Tanösvényt, melynek akadálymentes körbejárhatóságát klímatudatos, természetbarát építészeti megoldások biztosítják.
Az Auchan bevásárlóközpont mögött híd vezet át a láp területére. A sétaút bemutatja a lápok kialakulását és jelentőségét, valamint élővilágát. A tanösvény érinti a talajszintet, a gyepszintet és a bokrosok élővilágát is.
A vegetációt erdős, cserjés, sásos, gyepes növényzet együttese alkotja, emellett a nyílt vízfelületek is megtalálhatóak. Ha nem lenne deszka a lábad alatt, nem úsznád meg szárazon. Itt ugyanis mindig van víz. Télen és tavasszal akár térdig, mellmagasságig is elmerülhetsz. Nyáron száraznak tűnhet a talaj, de akkor is van benne víz, csak kicsit visszahúzódva.
Miért különleges a Dunakeszi Láp?
A Dunakeszi láp azért számít különleges élőhelynek, hiszen annak ellenére, hogy állóvízi élőhely, mégsem fagy be teljesen. Ennek oka, hogy láp tavai mélyén olyan talajvízforrások fakadnak, amelyek még a legkeményebb teleken sem engedik megdermedni a teljes vízfelszínt.
A lápi talaj elnyeli a légkörből a szén-dioxidot, a tőzeges talaj pedig tárolja a növényekből. Ha egy láp kiszárad és a tőzeg lebomlik, a rengeteg tárolt szén a levegőbe kerül.
A lápban tárolódó növényi anyagokból mocsárgáz keletkezik, ami gyúlékony. Ez az a bizonyos lidércfény, mely a mocsarak, lápok felett halványkék fénnyel dereng.
Magyarországon valamennyi láp természetvédelmi terület.
Hogyan készült el a tanösvény?
A lápos részeken, nádasokban és két rejtett, állandó tavacska mentén futó tanösvény négy hónap alatt készült el. A pallósoron négy ismeretterjesztő pavilon is található, amelyből kettő kilátóként is funkcionál.
A megvalósítás során a tőzegláp 900 méteres nyomvonalán hét fő állomást alakítottunk ki. Ezek többek között a lápjáró, a talajkamra, a madárfészek, a kilátó és a teknős napozó.
Odafigyelve a gazdag ökoszintémájú terület természeti értékeinek megőrzésére, kényelmes pallósoron vezetjük végig a természetkedvelő látogatókat, akik így valós élményeken keresztül ismerhetik meg a helyi állat- és növényvilágot.
Honnan kapta a nevét a tanösvény?
A tanösvény zászlóshajó állatának a mocsári teknőst - az Emys orbicularis-t - választottunk, amely hűen szimbolizálja a terület jellegét.
A mocsári teknős, Magyarország egyetlen őshonos teknősféléje. Csak víz közelében él meg, azonban nagy szüksége van háborítatlan szárazföldi élőhelyekre is, ahol tojásait lerakhatja.
Télre az iszapba fúrja magát. Ha az időjárás megengedi, korán, már március elején előbújik. Párzása azonban csak áprilisban kezdődik, a nőstények 6-10 tojásukat május végén, júniusban kezdik lerakni. A kis teknősök augusztusban vagy szeptemberben kelnek ki, de előfordul, hogy a kései fiókák a tojásban vészelik át a telet.
A mocsári teknősök márciustól októberig főleg a reggeli és esti órákban aktívak. Telelni az iszapba vagy a parti fövenybe ássák be magukat. Az időjárástól függően március-áprilisban élénkülnek fel, ilyenkor szeretnek a vízből kiálló tuskókon, köveken pihenni. Nagyon jól úsznak. Nyáron csak a tojásrakó nőstények távolodnak el a víztől, egyébként legfeljebb a partig vagy valamilyen vízből kiemelkedő tárgyra merészkednek ki.
Táplálékuk is vízi eredetű: különféle ízeltlábúak, kétéltűek, puhatestűek és férgek kifejlett és lárvaállapotú egyedeit fogyasztják.
Magyarországon a mocsári teknős védett faj, természetvédelmi értéke 50 000 Ft. Ha szerencséd van, sétád során a kedves páncélos állatkák egyikével is találkozhatsz.
"Mi a megvalósítás során mindent megtettünk azért, hogy megőrizzük e védett, varázslatos lápos terület természeti kincseit."
Óvd a természetet!
Tedd ezt te is! Mielőtt a tanösvény felfedezésére indulsz, gondold át, mit viszel magaddal. Ennivalóra, innivalóra nem lesz szükséged, hiszen a sétautat egy óra alatt alaposan bejárhatod. Ne vigyél el semmit a lápról és ne hagyj ott semmit (még almacsutkát, kenyérhéjat sem!)
Köszönjük, hogy hozzánk hasonlóan Te is szereted a természetet és odafigyelsz arra, hogy szép környezetben sétálhass, kapcsolódhass ki!
Hogyan jött létre?
A Dunakeszi Teknős Tanösvény az Auchan Korzókat üzemeltető Nhood Services Hungary Kft., a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Paradigma Ariadné építészműhely együttműködésével valósult meg azzal a céllal, hogy Dunakeszi különleges, tőzeglápos területét a természet háborgatása nélkül tegyük láthatóvá és felfedezhetővé a látogatók számára.